Dikili Hakkında

Dikili Hakkında, Tarihi ve Turistik yerleri

Dikili İzmir’in küçük bir ilçesi olmasına rağmen özellikle yaz turizmi açısından oldukça popüler bir ilçesidir. Bu yazıda Dikili ilçesi hakkında bir çok detaya değineceğiz.

İzmir’in Kuzey Ege kıyısındaki ilçesi Dikili, karşı komşusu Midilli Adası ile aynı denizi paylaşmakta olup Ayvalık, Bergama ve Aliağa komşu ilçelerdir. Güneşi, eski çağlara uzanan tarihi, masmavi denizi, 40 kilometrelik müthiş kumsalı, verimli ovaları ve yüzyıllardır şifa dağıtan termal kaynakları ve kaplıcalarıyla doğanın tüm zenginliklerini bir arada sunduğu eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır. Dikili’de dilerseniz kendinizi Ege’nin masmavi sularına bırakıp serinleyebilir, dilerseniz jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak sularda, yılın 12 ayı termal tedavi imkânlarına ulaşabilirsiniz. Sunduğu olanaklarıyla her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan Dikili, festivalleri ve kültür-sanat yaşamı ile Ege’de aydınlığın simgesi olmuştur.

Dikili Tarihi

İlk arkeolojik bilgilere göre Dikili’nin M.Ö. 4000–5000 yıllarına kadar uzanan geniş bir geçmişi vardır. İlk yerleşim yerlerinden Ağıltepe ve Kaletepe’de yapılan kazılar sonucunda Akalar’ın yaşadığı bu bölgeye Aterneus denildiği belirtilmiştir. Eoılı’lerin Dikili toprakları üzerinde Aterneus, Pytani, Astria, Teutronia gibi kentleri ve siteleri bulunduğu arkeolojik kazılardan anlaşılmıştır. İlk çağlarda Lidyalılar, İranlılar, Frikya ve Mysialılar daha sonra Romalılar, Bergamalılar; orta çağda da Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakim olmuşlardır. Dikili bölgesindeki tarihi kent ve sitelerde Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü isimler zaman zaman bulunmuşlardır.

 Yeni Dikili tarihi Bergamalı Karaosmanoğlu’nun Dikili’de çiftlik kurması ve burada dikmelik yetiştirmesi ile başlamıştır. Önceleri Dikmelik olarak geçen isim daha sonra Dikili haline gelmiştir.

Karaosmanoğlu ayrıca bugünkü Pazaryerinin yanında çiftlik kurmuş, bölgede hayvancılıkla geçinenleri burada toplayarak küçük bir köy haline gelmesini sağlamıştır.

Selçuklular bölgeyi ele geçirdikten sonra, uzun süre Türk ve Osmanlı hâkimiyetinde kalmış, 1919–1922 yılları arasında Yunanlıların işgali altına giren Dikili, 14 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Dikili 1860 yılında Bergama’nın bir köyü iken bu tarihte Bergama’ya bağlı bir bucak, 1923 yılında da belediyelik olmuştur. 13 Ekim 1928 tarihinde de Bergama’dan ayrılarak İzmir İlinin bir ilçesi olmuştur.

Antik Kentler

Masmavi denizi, uzun kumsalı, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği toprakları ile insanoğlunun yaşamak için özlem duyacağı Dikili toprakları, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Antik çağda Dikili ve çevresinde bazı uygarlıklara ait çeşitli kentler kurulmuştur. Bu kentlerin en gelişmişi Atarneus’tur. Diğer kentler ise Pytany, Teuthrania, Aşıklar Kenti Malena, Altaria, Elaia, Kanai, Karina ve Algai’dir.

ATARNEUS

M.Ö.4000 yıllarında Akalılar tarafından merkezi Dikili yakınlarındaki Ağılkale’de kurulan ilk kent devlet, çevresindeki pınarlar ve sıcak su kaynakları yüzünden, kutsal kaynak, ana tanrıça kaynağı anlamına gelen “Atarneus” ismini almıştır. Atarneus, ovasının verimliliği yanında Lidyalılar gibi para basabilecek kadar ünlüdür.

ARISTOTELES

Klasik felsefenin en büyüh dehası olarak kabul edilen Aristoteles, bundan yaklaşık 2400 yıl önce felsefeye temel olan önemli eserlerinden bir kısmını, bugün Aristoteles tepesi olarak da bilinen Atarneus’ta yazmıştır.

M.Ö.367 yılında aile dostu Proksen tarafından memleketi trakya-Stagyre’den alınıp Atarneus’a getirilen Aristoteles, Atarneus Kralı Hermias’ın yeğeni Pythias ile evlenmiş ve burada dersler vermiştir. Kral Hermias’ın yönetimden düşmesinin ardından İskender’in özel hocalığını yapmak üzere Makedonya Sarayı’na davet edilen Aristoteles, sonrasında Atarneus’tan ayrılmıştır.

Dikilide Sağlık Turizmi

Dikili ve çevresindeki jeotermal kaynaklar, termal tedavinin yanı sıra seracılıkta yaygın olarak kullanılmaktadır. Dikili ilçesi sınırları dahilinde bulunan jeotermal kaynaklar, ilçe ve ülke turizmine “sağlık ve termal turizmi” açısından büyük katkı sağlamaktadır. Dikili; kesintisiz 20 km. ve toplam 40 km. uzunluğunda sahil şeridine sahiptir. Dikili sahil şeridi, bakir koylar ve mavi bayraklı plajlara sahip olup; Türkiye’de jeotermal enerji ile denizin bu kadar iç içe olduğu başka bir yerleşim birimi bulunmamaktadır. Termal tedavi özellikle romatizma, kireçlenme, cilt ve böbrek taşı hastalıklarında önerilmektedir.

Dikili de ne yenir? Dikili Mutfağı

Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin en büyük seraları Dikili’dedir. Dikili coğrafi olarak şansı bir kent.  Jeotermal kaynaklardan elde edilen termal suyun, sulama ve ısıtmada kullanıldığı seralarda üretilen tonlarca California Wonder türü biber, domates ve lezzetli salatalık dünyaya dağıtılmaktadır.

Ege ve Akdeniz mutfağının nefis lezzetler içeren deniz ürünleri ve sağlıklı yaşam sunan Ege yemekleri, Dikili’nin restoranlarında sizin için hazırlanıyor. Dalında barış, yağında sağlık sunan zeytin, Dikili’nin sembol ürünüdür. Geleneksel üretim yöntemlerinden modern üretim tekniklerine geçmeyi başarmış Dikili, Akdeniz insanının sağlıklı ve uzun yaşamasının sırrı olan zeytini ve zeytinyağını üretip, dünyaya yıllarca lezzet ve sağlık sunmuştur.

Dikili de gezilecek yerler

Dikili Plajları
Dikili denince akla ilk gelen şey mavi bayraklı uzun mu uzun plajları ve şahane koyları. Dikili’nin hem şehir merkezinde hem de Bademli, Çandarlı gibi beldelerinde harika ücretli ve ücretsiz plajları bulunuyor. Barcelona Beach, Denizköy, Fame Beach, Dikili Mavi Bayrak Plajı ilk akla gelenler.

Bademli Köyü
Bademli, Dikili’nin güneybatısında deniz kenarında bulunan, denize uzanan zeytin ağaçlarıyla kaplı sahilleri, yeşil ile mavinin buluştuğu doğa güzellikleriyle doğal bir liman konumunda bulunan ve ayrıca hemen yanı başındaki Yahşibey Köyü ile birlikte Ege Bölgesi’nin seçkin köylerinden birisidir.

Bademli, son yıllarda Dikili’nin adının daha fazla duyulmasına vesile olan köy aslında. Daha önce genelde Balıkesir ve İzmir’den yerli turist çekerken artık İstanbul ve Bursa gibi şehirlerimizden de ziyaretçi alıyor.

Deniz Ilıcası
Bölgede birçok termal otel ve ılıca bulunuyor. Bademli deniz ılıcası da en popülerlerinden. Denizin içinde bulunan ve sıcaklığı 40 derecenin üzerinde olan bu ılıcanın romatizma gibi birçok kemik ve kas hastalığına iyi geldiğine inanılıyor.

Doğal Güzellikler
Karadağ’da yemyeşil tepeler arasında bizi bekleyen sürpriz; Dikili Volkanik Karagöl. Burası Dikili’nin en güzel doğal oluşumlarından biri. Gölün etrafı ise şahane gerçekten.

Dikili’de gezilecek yerlerden bir diğer ise yaklaşık üç bin bitki çeşidinin yarattığı renk cümbüşü ile ziyaretçilerine keyif veren Atatürk Botanik Bahçesi. Burası dünyanın en güzel botanik bahçelerinden biri ve şehir merkezinde bulunduğu için ulaşımı da kolay. Özellikle çocuklu bir aile iseniz şiddetle tavsiye ederiz.

Nebiler’deki Şelale, yaşlı ağaçlar ve mağara Dikili’nin görülmeye değer diğer doğa güzelliklerinden sayılabilir. Ayrıca Dikili Nebiler Köyünde başka bir kaplıca da bulunmakta.

Çandarlı
Çandarlı Kalesi ve Çandarlı

Çandarlı
İzmir Çandarlı da Dikili ilçe sınırları içerisinde bulunan, Dikili şehir merkezinden sonra en popüler tatil beldesi. Burada hem tarihi Çandarlı Kalesini görebilir, hem Pitane Antik Kentini gezebilir hem de şahane koyların tadını çıkarabilirsiniz. 

Kalem Adası
bölgenin en özel noktalarından biri. Öncelikle denizin rengi hayatınızda görüp görebileceğiniz en etkili tonlarla harmanlanmış. Ada üzerinde ise büyük bir otel var ve adayı gezmeniz otel misafiri değilseniz mümkün değil. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir